Suomalaisten yksityisautoilu on kiellettävä
Yksityisautoilun kieltäminen
– vähentäisi onnettomuuksia
– parantaisi ihmisten fyysistä kuntoa
– lisäisi käytettävää maa-alaa.
Autot ovat aiheuttaneet viimeisen viiden vuoden aikana yli 15 000 henkilövahinkoon johtanutta onnettomuutta, joissa on kuollut yli 1000 ihmistä. Onnettomuudet johtuvat siitä, että monet yksityisautoilijat harrastavat vaarallisia aktiviteetteja ajaessaan, kuten puhelimen selaamista tai meikkaamista. Näitä harrastetaan jopa moottoritiellä. Moottoritiellä meikkaava tai somea selaava ajaja on sama kuin kirurgi selaisi TikTokia kesken operaation. Ihminen, joka ajaessa selaa puhelinta tai meikkaa tulisi tuomita tapon yrityksestä vankeuteen. Jos hän lisäksi ajaa ylinopeutta, täytyy hänet tuomita murhan yrityksestä. Kaikki nämä tappo- ja murhatuomiot voidaan kuitenkin välttää siten, että yksityisautoilu kielletään ja ihmiset survotaan joukkoliikenteeseen. Busseissa tai junissa onnettomuuksia ei tapahdu, koska bussi- ja junakuskit ovat ammattikuskeja. Siksi busseissa ja junissa ei tarvita turvavöitä. Joukkoliikenteessä saa rauhassa selata sosiaalista mediaa ja laittaa ripsipidennyksiä paikalleen, koska ei olla tappokoneen ohjaksissa.
Ihmisten ylipaino on lisääntyvä ongelma. Ylipaino on kansanterveydellinen haitta ja esteettinen epämiellyttävyys. Syy ylipainoon on tietenkin ruoan, etenkin rasvaisen ja sokerisen, kauhominen suuhun. Kun tähän lisätään se, että ihmiset eivät viitsi edes 10 minuutin kävelyreissua suorittaa ruokakauppaan ja takaisin, ovat liikakilot taatut. Jos yksityisautoilu kielletään (kuolemanrangaistuksen uhalla), liikkuisivat ihmiset satoja kertoja enemmän omilla jaloillaan paikasta toiseen. Paikasta toiseen liikkuminen omin jaloin vähentäisi suomalaisten ylipaino-ongelmaa ensimmäisen viikon aikana siten, että terveydenhuollon kustannuksista voitaisiin karsia satoja miljoonia euroja, ja ihmiset kadulla alkaisivat näyttää viehättävämmiltä. Kun yksityisautoilu on pysynyt kiellossa vuoden verran, voitaisiin suurin osa Suomen sairaaloista lakkauttaa, koska niille ei enää ole tarvetta ihmisten yltiökohonneen terveydentilan ansiosta.
Autot vievät järkyttävästi tilaa. Yksi (1) henkilöauto vaatii itsenään 8-10 neliömetriä maa-alaa. 100 autoa vaatii siis 800-1000 neliömetriä maa-alaa. Suomessa on liikennekäytössä noin 2,8 miljoonaa autoa. Luvuksi kirjoitettuna se on 2 800 000. Autoilijoiden eduksi voidaan laskea alarajan kautta, eli Suomen liikennekäytössä olevat autot vaativat maa-alaa 2 800 000 x 8 neliömetriä = 22 400 000 neliömetriä. Autot eivät kuitenkaan vaadi vain itsensä verran maa-alaa, vaan niiden täytyy huomioida kaikki muutkin autot parkkipaikoilla. Suomen parkkiruudun standardimitta on 12,5 neliömetriä, eli suomalaisten autot vaativat 35 000 000 neliömetriä maa-alaa. Autot eivät tietenkään elä paikallaan, vaan ne pysyvät jatkuvasti liikkeessä. Jos parkkipaikkojen vaatimien kiertoteiden ja ajokäytävien lisäksi lasketaan Suomen tiet, on yksityisautoilun vaatima maa-ala 3 250 000 000 neliömetriä. Vertailun vuoksi voidaan todeta, että maapallon ympärysmitta on noin 40 000 000 metriä, eli suomalaisten yksityisautoilu vaatii yli 80 kertaa enemmän maa-alaa neliömetreissä kuin maapallon ympärysmitta on metreissä.